Контраст contrast
Шрифт Очистити
Сховати налаштування
 
10.10.2018

«МАЮЧИ ТАКІ СЕРЙОЗНІ РЕГАЛІЇ, ТРЕБА ВЕСТИ СЕБЕ ПО-ЧОЛОВІЧОМУ», — ПРОКУРОР ОБЛАСТІ СЕРГІЙ ОВЧАРЕНКО ПРО ВРУЧЕННЯ ПІДОЗР МІСЬКОМУ ГОЛОВІ (ІНТЕРВ’Ю)

43663411_364574227417477_1448270857771155456_n
 
Вручення підозр міському голові Черкас, мітинги під стінами будівлі обласної прокуратури та гучні звинувачення на адресу прокурора Черкаської області — зробили цей правоохоронний орган чи не головним нюьзмейкером останнього тижня. Про всі деталі резонансних подій інтернет-виданню «Вичерпно» розповів прокурор Черкаської області Сергій Овчаренко.
 
- Пане Сергію, прокуратура області останній тиждень знаходиться у центрі уваги. Причина цьому – оголошення підозр міському голові Черкас Анатолію Бондаренку. Наразі вручено вже дві. У чому підозрюється міський голова і чи не готується вручення нових підозр пану Бондаренку?
 
- Дійсно мною було підписано підозру Анатолію Бондаренку про перешкоджання діяльності депутатів місцевої ради. Це вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 351 Кримінального кодексу України. У чому полягає її суть? Всім містянам відомо про проведення так званої «канівської сесії», яка в народі отримала багато різних епітетів. Якщо відійти від лірики і суспільного резонансу, та проаналізувати суто норми закону, то було порушено низку норм Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Регламент міської ради, відповідно до якого чергові сесії мають проводитися з повідомленням депутатів не пізніше, ніж за 10 днів, а позачергові — за 1 день. Як усі бачили, повідомлення про проведення цієї сесії з’явилося на сайті міської ради близько 15.50, а саме засідання сесії розпочалося о 15.00. Депутатів та деяких членів апарату ради було запрошено під приводом святкування Дня народження одного із депутатів міської ради від «Батьківщини» і вже там, на місці, в залі музею, приблизно за 30 хвилин була проведена сесія, на якій було розглянуто 27 питань, серед них: розподіл майже 200 мільйонів бюджетних коштів, земельні питання тощо.
 
Якщо провести суто правовий аналіз цих подій, ми бачимо, що більше 20 депутатів не були належним чином поінформовані про проведення цієї сесії. У своїй більшості це опозиційні депутати до міського голови. Як наслідок, вони не змогли взяти участь у цій сесії, внести правки, проголосувати за відповідні рішення, надати свої пропозиції та взяти участь у обговоренні важливих для міста питань. Все було зроблено потайки від громадськості та представників ЗМІ. Вважаю, що обурення містян було справедливим і ми не могли стояти осторонь цієї ситуації. Тут немає жодної політики. Такі події не відбувалися навіть за влади минулих років. Таких прецедентів я не пам’ятаю не тільки в Черкасах, а й у всій Україні.
 
Міський голова витратив більше часу спочатку ховаючись і бігаючи від прокуратури, ходячи й виходячи з відпусток, а потім мітингуючи під стінами прокуратури, ніж для проведення згаданої вище сесії.
 
- Щодо другої підозри. Що інкримінують міському голові?
 
- Ця справа не нова, вона розслідувалася вже тривалий час. Мова йде про ситуацію, де міська рада подала позов до одного з товариств, яке орендувало земельну ділянку. Договір оренди було укладено на тривалий час, а саме 49 років. Ділянка мала бути використана за призначенням, тобто там мали бути збудовані певні об’єкти. На жаль, вказане товариство тривалий час ділянку не використовувало за призначенням і орендну плату не сплачувало. Був відповідний позов міської ради. На нашу думку, позов був стовідсотково виграшний. За нашими оцінками, в результаті недоотриманих коштів, які могли б бути стягнуті за цим позовом, були заподіяні збитки на суму більш як 400 тисяч гривень. У цьому випадку рішення міський голова прийняв одноосібно, хоча профільні департаменти міської ради заперечували проти такого рішення. Він сам особисто підписав листа, відкликав апеляційну скаргу, що потягло за собою автоматично закриття відповідного провадження. Чи була якась корупційна складова при цьому, я не готовий сказати, це питання наразі досліджується. Будемо з’ясовувати, якими мотивами керувався міський голова.
 
- Міський голова фігурує у ще якихось кримінальних провадженнях? Є ймовірність того, що пан Бондаренко може отримати ще підозру? Зокрема, у ЗМІ піднімалося питання про незадекларовані авто.
 
- Відповідне кримінальне провадження є. За результатом досудового розслідування буде прийнято кінцеве процесуальне рішення відповідно до вимог кримінального процесуального законодавства.
 
43704635_172984716897887_8148217396247658496_n
 
- Ціла історія сталася з врученням підозри міському голові саме по справі про перешкоджання роботі депутатів. Міський голова заявляв, що якщо ви підписали цю підозру, то маєте її і вручати. Ви ж на своїй сторінці у «Фейсбуці» писали, що міський голова, як хлопчисько, декілька днів бігав від слідчих та прокурорів. Прокоментуйте це.
 
- Хочу пояснити механізм вручення підозри. Є окрема категорія службових осіб, яким підозру може підписати виключно прокурор області. Це стосується всіх, без виключення, депутатів місцевих рад, міських голів тощо. У цьому випадку я повинен лише підписати підозру. Звичайно, я можу її і вручити. Якби міський голова з’явився за викликом, коли його вперше викликами повісткою до прокуратури міста, я б так і зробив. Зважаючи на те, що він не з’явився за одним викликом, за іншим, ми були змушені шукати шляхи вручення йому підозри. Закон передбачає певний порядок для таких випадків. Тобто, якщо людина переховується та не хоче отримувати підозру, законодавство передбачає вручення такої підозри його близьким родичам, відправлення цієї підозри поштою за адресою, або ж ми можемо фізично знайти цю особу та вручити їй підозру.
 
Була отримана інформація, що міський голова знаходиться в певному місці. Я маю надзвичайно багато справ для того, щоб ганяти містом і шукати способи вручення підозри. Я маю повноваження дати доручення вручити цю підозру будь-кому із прокурорів, які входять до складу групи процесуальних керівників у цьому кримінальному провадженні. Я дав відповідне доручення керівнику Черкаської місцевої прокуратури, який виїхав на вказане місце. Ми передбачали можливі конфліктні ситуації, тому були залучені поняті, була відеофіксація. Коли міський голова побачив, що до нього прямує прокурор міста, забіг у «Мерседес», закрився і відмовився виходити. Анатолій Бондаренко каже, що його блокували злочинці, але я думаю, що важко сплутати прокурора міста, який ходить на всі сесії, із злочинцями, які збиралися здійснити розбійний напад. Вказана підозра була йому зачитана та залишена на транспортному засобі. До цього вона була відповідно надіслана на всі його відомі нам адреси, тому згідно з законом вона вважається врученою.
 
- Як Ви проаналізуєте поведінку Анатолія Васильовича, який, за Вашими словами, уникав її вручення?
 
- Я не хочу давати оцінок, бо знову скажуть, що я не коректно висловлююсь. Коротко можу сказати, що така поведінка є неправильною. Ми всі дорослі люди і, маючи такі серйозні регалії, треба вести себе по-чоловічому. Захищайтесь у передбачений законом спосіб.

«Це має бути щепленням на майбутнє для посадових осіб усіх рад»

Прибічники міського голови та і сам Анатолій Бондаренко вже назвали вручення підозр політичним тиском. І заявили, що це робиться для того, аби усунути міського голову з посади. А заступник міського голови Юрій Ботнар на акції протесту заявив, що прокуратура нині – це філіал БПП. Я переконана, ви це чули та читали. Чи є на Вашу думку можливе політичне підґрунтя у цих справах ?
 
- Тут нема ніякої політики. Такого негативу й такого резонансу серед громадськості, якого набула ця «канівська сесія», я навіть не пам’ятаю. Ми не могли залишитись осторонь, тим більше, що тут дійсно є грубе порушення закону. Коли з 42 депутатів нема половини, це як? Вибачте, за них проголосували люди. Неважливо, яка політична сила делегувала цих депутатів. До речі, у цьому переліку навіть «батьківщинівці» є. Половина депутатського корпусу представляє приблизно половину населення міста. Так робити не можна. Це має бути щепленням на майбутнє для посадових осіб усіх рад. У нас демократична держава, всі мають дотримуватися закону.
 
Тим більше, що продовження сесії було заплановано на наступний день. У нас не було будь-яких надзвичайних подій, щоб проводилася сесія в авральному режимі в іншому місті. Це вказує на умисел, щоб не допустити частину опозиційних депутатів саме на цю сесію.
 

«Справа Бінусова ще у вересні минулого року була передана у Головне слідче управління. І до речі, тоді сам міський голова найбільше виступав за те, що її треба передати у центральний апарат київським правоохоронцям…»

- 8 жовтня під стінами Черкаської обласної прокуратури зібрався мітинг з представників різних політичних сил, у ході якого вимагали Вашого звільнення. Ви напередодні писали, що на цю акцію будуть звозити «адептів відомої політичної сили, а також просто проплачених псевдоактивістів з інших регіонів». На чому базуються такі заяви?
 
- У мене є оперативна інформація, що за вихідні збирали людей з районів для того, щоб забезпечити максимальну кількість мітингуючих і створити картину масовості протесту.
 
Почув, що деякі опоненти сказали, що слово «адепт» це якась образа. Пояснюю, адепт – це прихильник певної ідеї. Треба попрацювати над поліпшенням словникового запасу.
 
Що стосується мітингу. Він відбувся одразу після того, як ми оголосили підозру міському голові. Хто його організував? Соратники мера. На мітингу ми бачили депутата обласної ради від «Батьківщини» Мушієка, заступника міського голови Ботнара, екс-заступника міського голови та керівника комунального підприємства Шевченка, бачили пана Карася, який також є керівником комунального підприємства міста. Відповідь очевидна. Цей мітинг проводився з однією метою – дискредитувати органи прокуратури та перевести увагу на якісь інші справи. Ті питання, які вони порушували, не мають жодного підґрунтя.
 
Мені робили закиди, що не розслідується справа Бінусова.  По-перше, прокуратура зараз взагалі не розслідує жодного вбивства вже багато років, це робить поліція. Ми здійснюємо тільки процесуальне керівництво. По-друге, справу Бінусова ще у вересні 2017 року було передано в Головне слідче управління Національної поліції України. І до речі, тоді сам міський голова найбільше виступав за те, що її треба передати у центральний апарат київським правоохоронцям, бо черкаські, за його словами, не здатні розслідувати цю справу. Фактично, на території Черкащини ця справа розслідувалася лише декілька тижнів. Я знаю, що міський голова особисто їздив на прийом до одного із керівників Національної поліції з проханням передати справу.  І зараз, достовірно знаючи, що справа там, вони закидають мені нерозкриття цієї справи. Я хочу сказати, що якби справа Бінусова залишилася на Черкащині, то в неї було б більше шансів бути розслідуваною. Громадський тиск і увага не давали б зупинятися. У столиці таких справ куди більше, вони приходять із різних регіонів і там є набагато складніші й більш резонансні справи. Вважаю, що це було не зовсім правильне рішення.
 
- Анатолій Бондаренко також закидав на адресу прокуратури нерозслідуваний напад на депутата Карася, підпал автівки депутата Сухарькова, фальсифікацію виборів до обласної ради у 2015 році тощо. Міський голова пише, що у всіх цих справах досі нема підозрюваних. І запитує, де ж принципова позиція прокурора області?
 
- Що стосується нападу на Павла Карася, то справа розслідується всього кілька тижнів. Це розбійний напад вчинено групою осіб. Відкрито кримінальне провадження, допитано вже більш як 200 свідків, проведено значний обсяг роботи. На жаль, це не той проміжок часу, упродовж якого реально розкрити таку складну справу. До речі, там дуже багато цікавих моментів. Розглядається дуже багато версій. І в ході розслідування цієї справи з’ясувалися дивні обставини. Виявляється, потерпілий жив у будинку, який незадекларований. Викрадені транспортні засоби, які він використовував і грошові кошти, теж не відображені в декларації. Тому питань дуже багато.
 
Що стосується підпалу автомобіля Сухарькова. Зареєстровано кримінальне провадження за вказаним фактом, але цьому провадженню декілька днів. Події тижневої давнини. Ми не чарівники, ми не можемо махнути чарівною паличкою та виявити злочинця через три хвилини. Це складні справи, злочини вчинені в умовах неочевидності та не так просто їх розслідувати, але робота ведеться.
 
З приводу фальсифікації виборів. Ми вже не раз інформували, що у цій справі були притягнуті до відповідальності і секретар, і голова обласної виборчої комісії. Справа пішла до суду, суд виніс вирок. Говорити, що ніхто не покараний – недоцільно. Принаймні виконавці цього злочину притягнуті до відповідальності. Скажу більше того, справ щодо фальсифікації виборів, які були б розслідувані, скеровані до суду і завершилися вироками – дуже мало. Тому я вважаю такі закиди безпідставними.
 
43657199_252359768809904_1622373949889314816_n

«Ми не загородилися щитами, ми були готові до діалогу, але, на жаль, цього ніхто не чекав і не бажав»

- Повертаючись до теми акції протесту. Зібралася чимала кількість людей, Ви вийшли до мітингувальників, але діалогу так і не склалося. Ви заявили про те, що вам вимкнули мікрофон після першого «незручного» питання. Чому так сталося? Мітингувальники не були готові побачити Вас на цій акції?
 
- Так, думаю, вони не чекали, що я вийду. Вони звикли, що всі ховаються. Але чого ховатися, коли за тобою правда. Я прийняв рішення, вийшов до них. Ви ж бачили, ми не загородилися щитами, ми були готові до діалогу, але, на жаль, цього ніхто не чекав і не бажав. Після перших моїх запитань типу: чому вказані особи не декларують придбане майно, як виділяються земельні ділянки близьким родичам деяких посадових осіб міської ради, то мені одразу вимкнули мікрофон. То про що говорити? Я намагався донести людям, що вони помиляються, коли приїжджають відстоювати незрозуміло чиї інтереси.
 
Давайте подивимося, хто там мав «бажання» мене слухати? Колишній заступник міського голови, стосовно якого зареєстровано кримінальне провадження за фактом недекларування майна, набутого під час посади. Інший заступник лобіює отримання батьком земельної ділянки. Так, дійсно, він ветеран АТО і всі ми маємо вклонитися йому за його подвиг і, звісно, він заслужив може і не одну ділянку. Але давайте говорити чесно, він би отримав цю земельну ділянку, якби його син не працював заступником міського голови, при цьому будучи мешканцем іншої області? У нас багато учасників АТО, але хіба вони всі отримали земельні ділянки саме у Соснівці?!
 
Далі. Там був пан Мушієк. Звичайно, він не був налаштований на діалог, бо нещодавно у нього проводилися обшуки у зв’язку із розслідуванням кримінального провадження за фактом будівництва в мікрорайоні «Митниця» й суттєвого заниження внесків на пайову участь. Пан Волошин, який є фігурантом іншого кримінального провадження. Пан Тренкін, на підприємстві «Промбудіндустрія»  якого проводили обшуки декілька місяців тому і на нас знову ж таки був тиск. До речі, це провадження фактично «на виході».
 
- То можемо скоро очікувати на нові підозри?
 
- Кримінальне провадження на стадії завершення, звичайно, підозри будуть.
 
Також хотів додати за пана Кухарчука, який переховується від слідчого. Ніякої політики. Всі бачили, як він побив людину в барі «Ерік» близько двох місяців тому. Йому зараз винесена підозра у вчиненні хуліганства та спричинення середнього ступеню тілесних ушкоджень. Де тут політика? Не розпускайте руки, не хуліганьте і все. До речі, будемо розбиратися із бездіяльністю поліції, яка йому досі не вручила цю підозру. Треба чинити по-чоловічому, особливо, коли ти себе так позиціонуєш.
 
От, власне, всі ці питання я хотів поставити організаторам мітингу, але коли вони зрозуміли мій настрій, мені просто вимкнули мікрофон.

«Я теж людина, це моя особиста сторінка і я маю право розмірковувати або ділитися своїми судженнями»

- Пане Сергію, багато дискусії виникло навколо ваших емоційних постів у «Фейсбуці». Після них Вам почали заявляти, що Ви не прокурор, а політик. Як Ви гадаєте, прокурори теж люди чи все таки посада зобов’язує бути більш стриманим?
 
- Я не бачу нічого такого. Не розумію, чому їх намагаються трактувати як політичні. Політики жодної там немає. Я теж людина, це моя особиста сторінка і я маю право розмірковувати або ділитися своїми судженнями. Я так само мешканець Черкас і мені, наприклад, не подобаються розбиті дороги, неспроможність зробити хоча б центральну вулицю. Мені так само не подобаються смітники у місті. Я не можу про це писати? І коли я знаю причини, а я завдяки своїй роботі знаю дуже багато, то, звичайно, мене це обурює. Коли говориш правду, починають кричати, що ти політик. Але нехай ті, що кричать, спочатку подивляться на себе. Я вважаю, коли ти є посадовцем, ти не маєш права посіяти тіні сумніву у своїй репутації.
 
- До речі, вчора з’явився коментар секретаря міської ради Ярослава Нищика щодо можливої перекваліфікації його із свідка у підозрюваного. Що Ви скажете з цього приводу?
 
- Я не знаю, може пан Нищик вже погано спить ночами. Привід для цього у нього, звичайно, є, тому що він секретар міської ради і він мав хоча б висловити якусь свою позицію з приводу проведення цієї сесії. Щодо питання, там працюють слідчі. Я не втручаюсь. Якщо слідство збере достатню кількість доказів і зможуть їх обґрунтувати, то буде підозра.
 
43712955_2108523092732081_2373996052777795584_n
 
- Під час акції протесту, окрім справи Анатолія Бондаренка, мітингувальники порушували питання скандалу навколо збору врожаю у Жашківському районі і навіть принесли Вам мішок кукурудзи з тих полів. Я знаю, що вже є позиція прокуратури в цьому питанні. То в чому проблема?
 
- Або ж наші активісти не розібралися у ситуації, або виконували чиєсь замовлення. У квітні були події в Городищенському районі, коли сюди заїхали рейдери, з них один – представник Харківської області. Маючи на руках підроблене рішення реєстратора, намагалися захопити місцеве сільськогосподарське підприємство. Тоді ми створили оперативну групу. Дякую поліції, вони адекватно зреагували, виїхали і затримали значну частину учасників цієї акції, тітушок, яких вони використовували для силового захоплення підприємства. Більшість з них виявилися працівниками охоронних структур, їх найняли за гроші, не пояснюючи мотив. Ми затримали осіб, які це організували. Це уродженець Харківщини, двоє його помічників та державний реєстратор. Цій групі осіб ми оголосили підозру у вчиненні рейдерського захоплення. У ході розслідування було встановлено, що вони намагалися аналогічно, шляхом шахрайства та підробки документів захопити одне з товариств у Жашківському районі та його урожай. За цими фактами групі було оголошено повідомлення про підозри. Тільки що стосується Городища, ми раніше завершили розслідування та скерували обвинувальний акт до суду, а щодо Жашкова, провадження на завершальній стадії. Було накладено арешт на урожай, з метою перешкодити його захопленню.
 
7 жовтня на поле заїхала сторона підозрюваного, загнали туди техніку і намагалися прибрати цей урожай. На їхній стороні виступили представники деяких наших громадських організацій. Поліція виїхала, зупинила техніку, затримали. На сьогоднішній день дана юридична оцінка і це провадження також буде скеровуватися до суду.
 
- Під час мітингу Вас звинувачували у покриванні пана Короткова, якого пов’язують із компанією, що засіяла поле у Жашківському районі. Які у Вас стосунки?
 
- Це мене здивувало найбільше. Саме під моїм особистим контролем влітку 2017 року було скеровано до суду кримінальне провадження за обвинуваченням пана Короткова у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст.191 Кримінального кодексу України, а саме заволодіння Тальнівським КХП. Ми нарахували близько 50 мільйонів збитків. Ми затримували пана Короткова, він знаходився декілька днів в ізоляторі тимчасового тримання, а потім вийшов під заставу, і це чомусь залишилося поза увагою. На цей час справа розглядається в суді. Більше того, прокуратура області заявила позов до господарського суду, в якому вимагаємо повернути державі той самий Тальнівський КХП, яким він, ми вважаємо, заволодів шляхом вчинення злочину. Тому якісь закиди про те, що я симпатизую Короткову, — це повний абсурд.
 
Підсумовуючи нашу розмову, хочу наголосити, що оголошені міському голові підозри не мають ніякого відношення до політики. Прокуратура здійснює свої функції виключно на принципах неупередженості, рівності перед законом і аполітичності.
 
Єдина мета організованого під стінами прокуратури Черкаської області мітингу — відволікти увагу громадськості м. Черкаси від тих речей, які дійсно впливають на життя міста та кожного громадянина.  Цей мітинг носить виключно маніпуляційний характер, когорта посадовців міської ради, керівників комунальних підприємств, люди в комуфляжах прийшли не почути прокурора області, а здіснити тиск на органи прокуратури задля задоволення власних нездорових інтересів і продовження можливості ігнорувати вимоги законів.
 
Але намагання повернути розгляд справи в політичну площину, не завадить прокуратурі всебічно та неупереджено завершити розслідування й передати справу до суду.
 
 
Джерело: http://vycherpno.ck.ua/mayuchi-taki-serjozni-regaliyi-treba-vesti-sebe-po-cholovichomu-prokuror-oblasti-sergij-ovcharenko-pro-vruchennya-pidozr-miskomu-golovi-interv-yu/

кількість переглядів: 3266