Історія прокуратури Черкаської області

Створення та діяльність
прокуратури Черкаської області за період 1954 – 1990 роки

     7 січня 1954 року Указом Президії Верховної Ради СРСР у складі Української СРСР була створена Черкаська область з центром у м. Черкаси. До її складу увійшли 3 міста - Умань, Сміла, Черкаси та 30 районів: Бабанський, Буцький, Городищенський, Жашківський, Звенигородський, Канівський, Катеринопільський, Корсунь-Шевченківський, Ладиженський, Лисянський, Маньківський, Мокро-Калигірський, Вільшанський, Ротмистрівський, Смілянський, Тальнівський, Уманьський, Христинівський, Черкаський, Шполянський Київської області, Гельмязівський, Драбівський, Золотоніський, Іркліївський, Шрамківський та Чорнобаївський Полтавської області, Златопільський та Кам’янський Кіровоградської області і Монастирищенський район Вінницької області.

     Станом на 7 січня 1954 року площа області становила 20,9 тис. кв. км., на її території нараховувалось 1063 населених пунктів, у яких проживало 1482,3 тисяч чоловік.

     Наказом Генерального прокурора СРСР, дійсного державного радника юстиції Руденка Р.А. № 142 -п від 05 лютого 1954 року створено прокуратуру Черкаської області, яка налічувала 101 оперативного працівника.

     Будівля прокуратури області була розміщена у двох невеликих одноповерхових приміщеннях, де наразі розташований магазин «Черевички». Лише у 1959 році було побудовано нове трьохповерхове приміщення.

     Незважаючи на тогочасні складні умови, працівники прокуратури області з перших років її становлення самовіддано й плідно працювали, виконуючи свої професійні обов’язки. Зокрема, перший прокурор області Тищенко Олександр Іванович та його заступники Гавшин Дмитро Сергійович, Дубовий Трохим Гордійович та інші.

     Саме завдяки напруженій і самовідданій праці цих людей у перші роки існування прокуратури області була сформована основа професійності, безкомпромісності і твердості у боротьбі із злочинністю, яку з честю підхоплювали нові працівники, які присвятили своє життя цій нелегкій справі.

     У різні роки в період з 1954 по 1996 роки, прокуратуру області очолювали шановані, високоосвічені юристи - Лисенко Олексій Омелянович, Дятлов Василь Миколайович, Бесєда Дмитро Степанович, Коцюрба Анатолій Антонович.

 

Прокуратура Черкаської області в роки незалежності України

     З моменту проголошення України суверенною і незалежною державою органи прокуратури розпочали якісно новий етап у своєму розвитку.

     5 листопада 1991 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про прокуратуру», який набрав чинності 1 грудня цього ж року.

     На органи прокуратури покладено здійснення вищого нагляду за додержанням і правильним застосуванням законів всіма органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами та громадянами.

      Після проголошення незалежності України стрімко почали проходити зміни у всіх сферах життя держави. Тому у цій складній обстановці органи прокуратури спільно з іншими правоохоронними органами шукали шляхів удосконалення своєї діяльності, покращення координації зусиль.

     Від працівників прокуратури життя вимагало підвищувати якість і результативність роботи, працювати більш оперативно, застосовувати нові форми і методи, активніше впроваджувати позитивний досвід.
Великих зусиль доклали керівники прокуратури Черкаської області для перебудови роботи в нових умовах, фактичного формування нових колективів, добору і виховання кадрів, створення їм необхідних умов для роботи та проживання.

     Наразі загальна кількість працівників прокуратури в області становить 394, з них, в апараті прокуратури області працює 212 осіб, серед яких 35 керівників структурних підрозділів.

 

Прокурори Черкаської області з 1954 по 2013 рік

Тищенко Олександр Іванович

     Народився 27 травня 1905 – 13 жовтня 1995 року в місті Макіївка Донецької області.

      16 січня 1954 року його призначено на посаду прокурора новоствореної Черкаської області, на якій працював до виходу на пенсію – 6 жовтня 1962 року. Під час роботи О.І. Тищенка побудовано теперішнє приміщення прокуратури області.

 

Лисенко Олексій Омелянович

     Народився 16 березня 1912 року – 31 березня 2003 року в селі Березова Лука Петрово-Роменського району Полтавської області.

     З 6 жовтня 1962 року по 15 листопада 1972 року працював прокурором Черкаської області. Вийшовши на пенсію, тривалий час працював юрисконсультом в Черкаській обласній конторі Будбанку.

 

Дятлов Василь Миколайович

     Народився 14 липня 1921 року - 24 лютого 1997 року в місті Семенівка Чернігівської області у багатодітній сім'ї.

     У листопаді 1972 року його призначено на посаду прокурора Черкаської області, на якій працював до 15 листопада 1982 року.

 

Бєсєда Дмитро Степанович

     Народився 5 листопада 1940 року в селі Чудиновці Хмельницького району Вінницької області.

     У грудні 1982 року його призначено прокурором Черкаської області, перебував на цій посаді до лютого 1987 року.

     Після виходу на пенсію проживає і працює у місті Харкові.
 
 

Коцюрба Анатолій Антонович

     Народився 25 листопада 1936 року в місті Шпола Черкаської області.

     З серпня 1985 року по лютий 1987 року працював першим заступником прокурора Черкаської області, а з 12 лютого 1987 року по 5 лютого 1996 року - прокурором Черкаської області.

     В даний час проживає і працює у місті Черкаси.

 

Кушнір Павло Григорович

     Народився 17 липня 1947 року в селі Пужайково Балтського району, що на Одещині.

     У грудні 1995 року призначений прокурором Черкаської області, а в жовтні 2001 року - заступником прокурора області.

     Після виходу на пенсію проживає у місті Черкаси.

 

Литвин Олександр Миколайович

     Народився 21 травня 1964 року в селі Сегединці Городищенського району, що на Черкащині.

     5 жовтня 2001 року Наказом Генерального прокурора України призначений прокурором Черкаської області.

 

Лісовий Микола Леонідович

     Народився 25 лютого 1952 року в селі Коврай Золотоніського району Черкаської області.

     З 2005 по 2013 рік - прокурор Черкаської області.
 
  
 

Дем'яненко Геннадій Олександрович

     Народився 23 січня 1977 року в селі Кручик Богодухівського району Харківської області.

     З січня 2013 по лютий 2014 року - прокурор Черкаської області.

 
  
 

Миколенко Віктор Андрійович

     Народився 25 грудня 1966 року в селі Коломиці Драбівського району Черкаської області.

     З березня по жовтень 2014 року - прокурор Черкаської області.

 
  
 

Шеремет Юрій Віталійович


     Народився 06 травня 1978 року в смт. Рокитне Рівненської області.

     З листопада 2014 по червень 2015 року - прокурор Черкаської області.

 
  
 

Овчаренко Сергій Анатолійович


     Народився 24 серпня 1976 року в м. Мена Чернігівської області.

     18 червня 2015 року наказом Генерального прокурора України призначений на посаду прокурора Черкаської області.